ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Lednové prodeje meziročně klesly. Nejhůře dopadla Dacia!
7. února 2020

reklama
V novém roce se zatím moc nedaří francouzským automobilkám. Korejci posílili a do hry se vrací BMW. Jaké značky nejvíce zabodovaly a jaké vozy patří do top desítky?

Celkový prodej automobilů se podle statistik Svazu Dovozců Automobilů oproti lednu minulého roku snížil o necelé procento na 19 132 prodaných kusů. V porovnání s předchozím měsícem došlo naopak k nárůstu o dvě procenta. Z pomyslného koláče prodejnosti si jako obvykle největší porci ukrojily vozy typu SUV, a to rovnou celou třetinu.

Pojďme se podívat, jak si vedli jednotlivé automobilky. Na prvních třech pozicích je situace stále stejná. Nejprodávanější značkou na českém trhu zůstává Škoda s 8 283 prodanými vozy a meziročně si tak přilepšila o více jak 20 %. Na druhé pozici se jen tak tak umístil Volkswagen, který se oproti loňsku zhoršil o dvanáct procent, a v jeho těsném závěsu se drží Hyundai s třicetiprocentním nárůstem. Předprodejem nového Golfu by mohl německý výrobce ještě zamíchat kartami.

Překvapením je čtvrté místo, kde se ještě minulý měsíc držel Ford (12.). Nyní ovšem bramborová medaile patří korejské automobilce Kia s meziročním nárůstem 16 procent a postupem o čtyři patra nahoru. Opačný trend zažila značka Dacia. Prodeje Rumunům na českém trhu klesly o více jak polovinu, a to znamenalo propad až na chvost našeho žebříčku. Věční rivalové Mercedes-Benz (+25 %) a BMW (+41 %) se vyšplhali o pět příček a řadí se tak za Toyotu (+12 %) na 6. a 7. pozici.

Zatímco Renault se, i přes pokles prodeje o dvacet procent, drží svého devátého místa, francouzský kolega se lvem ve znaku se s dvojnásobnou ztrátou posunul níž o tři příčky přímo nad svého krajana. Z top desítky tak po úspěchu německých automobilek vypadl nejen zmiňovaný Ford, ale i Citroën (13.).

Pojďme se podívat na žebříček nejprodávanějších značek v letošním roce. V závorce je uvedena pozice v loňském lednu.

1. (1.) Škoda 8 283 vozů
2. (2.) Volkswagen 1 754 vozů
3. (3.) Hyundai 1676 vozů
4. (8.) Kia 781 vozů
5. (6.) Toyota 770 vozů
6. (11.) Mercedes-Benz 621 vozů
7. (12.) BMW 619 vozů
8. (5.) Peugeot 575 vozů
9. (9.) Renault 537 vozů
10. (4.) Dacia 515 vozů

V prodejnosti jednotlivých modelů jasně převládají škodovky. První jsou Octavia a Fabia, třetí místo uloupil Hyundai i30, a pak se Škoda opět ujímá režie a pokračuje ve vykládání karet Scala, Karoq, Kamiq, Superb a Kodiaq. Žebříček uzavírají Hyundai Tucson a Volkswagen Tiguan.

Po kliknutí na jednotlivé modely se můžete podívat na kompletní ceník a technické údaje. K dispozici jsou i námi naměřené parametry a také testy.

Autor: Martin Lankaš

reklama
21. srpna 2017
Test Hyundai i30
Test oblíbeného hatchbacku Hyundai i30 jsme rozšířili o zkušenosti s variantou 1.6 CRDi ve středním výkonu 81 kW. Jde o celkem kultivovaný motor. Jak se dočtete v recenzi, jeho spotřeba nás ale až zas tak neoslnila.
ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ CENÍK Hyundai i30
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

Další články

Audi, Hyundai i Mercedes. Tohle jsou největší skokani na českém trhu
Hledáte auto, které je in? Vybrali jsme vozy, jenž si za první pololetí letošního roku výrazně polepšily. Někteří skokani nabrali na prodejích i 300procentní nárůst. Tady je jejich přehled.
Nejlevnější auta v Česku: Do čtvrt milionu se jich vejde 18 včetně fabie
Hledali jsme auta pro ty, kteří potřebují jen co nejlevnější vůz na cesty z bodu A do bodu B. Pod 200 tisíc korun jsou jen čtyři, do čtvrt milionu se jich ale vejde už 18. Včetně dvou škodovek.
reklama
Nejlevnější auta s pohonem všech kol? Dominují asijské značky, Škoda chybí
S blížící se zimou se mnozí řidič poohlíží po autě s pohonem všech kol. My jsme našli 10 nejlevnějších z nich. Výsledek je poměrně zajímavý. Většina aut, která nabízí 4x4 za nízké peníze jsou asijské provenience. Najdou se ale i výjimky.
Hledali jsme nejlevnější kompaktní hatchbacky. Do půl milionu jich je 15
Hledáte rodinný hatchback, který zastane práci auta pro denní dojíždění do zaměstnání, vožení dětí do školy i auta na dovolenou? Pak se musíte poohlédnout v nižší střední třídy. Pod půl milionu korun tam najdete hned 15 zajímavých modelů.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama